Scenariusze zajęć:
1.
KONSPEKT
LEKCJI OTWARTEJ
Nauczyciel |
Klasa |
Data |
Przedmiot |
Dominika
Chmielewska |
III |
08.06.2021
r. |
Edukacja
społeczna |
Temat
dnia: Aktywność fizyczna na co dzień.
Treść zajęć edukacyjnych: Sport to zdrowie!
Cel
ogólny:
·
Uświadomienie dzieciom zalet płynących z
aktywności fizycznej.
Cele szczegółowe:
uczeń
potrafi:
·
wymienić korzyści jakie przynosi sport,
·
dopasować pojęcia do ich objaśnień,
·
wypowiadać się na określony temat,
·
argumentować swoje zdanie,
·
wyciągać wnioski z przeprowadzonej
rozmowy,
·
współpracować w grupie.
Metody: czynna, aktywizująca, praktyczna.
Forma: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, prezentacja
multimedialna „Ruszaj się”, ilustracja z dzieckiem siedzącym przy komputerze.
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie, zapoznanie uczniów z tematem zajęć
oraz celami.
2.
Wprowadzenie
do tematu zajęć.
Metoda aktywizująca –
burza mózgów.
Czym dla ciebie jest
aktywność fizyczna?
Co kryje się pod pojęciem
sport?
Wspólne dojście do
wniosku, że sport to zdrowie i że warto się ruszać
3.
Prezentacja multimedialna
Oglądanie prezentacji
multimedialnej na tablicy interaktywnej „Ruszaj się”
i pogadanka na temat pojęć związanych z aktywnością fizyczną.
4. Dopasuj słowo do opisu – ćwiczenia na platformie Wordwall z
wykorzystaniem tablicy interaktywnej
Uczniowie
wykonują ćwiczenie na platformie dopasowując pojęcia do ich opisów.
Link
do zadania: https://wordwall.net/pl/resource/1695372/wf/sport-zdrowie
5.
Wady i zalety sportu – ćwiczenia na platformie
Wordwall z wykorzystaniem tablicy interaktywnej
Uczniowie wykonują ćwiczenie, które polega na odczytaniu informacji
dotyczących aktywności fizycznej oraz posegregowanie ich na wady i zalety.
Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia wady i zalety aktywności
fizycznej.
Link do zadania:
https://wordwall.net/pl/resource/7427106/wady-i-zalety-sportu
6.
„Aktywność fizyczna jest cool!” – argumentowanie
Nauczyciel przywiesza na
tablicy postać dziecka (siedzącego przy komputerze), uczniowie nadają mu imię.
Zadaniem dzieci jest przekonać rówieśnika (w którego może wcielić się
nauczyciel) do aktywności fizycznej (nauczyciel może próbować odrzucać
argumenty dzieci, aby zachęcić je do większego zaangażowania).
7. „Ćwicz razem z nami!” – ćwiczenia na platformie Wordwall z
wykorzystaniem tablicy interaktywnej
Zadaniem
uczniów jest zakręcenie ruletką oraz wykonanie wylosowanych ćwiczeń. Do tablicy
uczniowie podchodzą pojedynczo, losują ćwiczenie oraz wykonują je wspólnie z
klasą.
Link
do zadania: https://wordwall.net/pl/resource/927233/wf-sport-zdrowie
8. Podsumowanie zajęć
Dzieci kończą zdanie: Aktywność fizyczna to dla mnie…
2.
Długie
7.06.2021r.
Scenariusz
lekcji z historii w klasie V
z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
Nauczyciel: Edward Jagielski
Temat: System feudalny
Cele lekcji:
Uczeń:
- · poprawnie posługuje się terminami: senior, wasal, społeczeństwo feudalne, hołd lenny, drabina feudalna, lenno, możnowładca, przywilej, stan, duchowieństwo, szlachta, mieszczaństwo, chłopi,
- · wyjaśnia, na czym polegała zależność między seniorem a wasalem,
- · opisuje ceremonię złożenia hołdu lennego,
- · wymienia główne stany społeczeństwa średniowiecznego,
- · tłumaczy, czym była drabina feudalna,
- · omawia prawa i obowiązki poszczególnych stanów w średniowieczu,
- · wyraża swoją opinię na temat systemu feudalnego,
- · przedstawia różnice występujące pomiędzy społeczeństwem średniowiecznym a współczesnym.
Metody:
- · metoda aktywizująca – mapa myśli,
- · rozmowa nauczająca (pogadanka),
- · praca z e-podręcznikiem.
Formy pracy:
- · indywidualna,
- · zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- · Multibook „Wczoraj i dziś 5” (s. 132–135),
- · e-ćwiczeniado lekcji - schemat „Drabinafeudalna”, mapa myśli„Systemfeudalny"
- · karty pracy „System feudalny"
- · film „Hołd lenny” - multibook
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Czynności
organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel
przedstawia cel ogólny lekcji: omówienie zależności pomiędzy seniorem a wasalem
oraz poznanie obowiązków i praw poszczególnych stanów społecznych w
średniowieczu.
3. Wybrani
uczniowie przypominają, na jakie grupy było podzielone społeczeństwo starożytnego
Rzymu oraz na czym polegał spór o inwestyturę w średniowieczu.
Faza
realizacyjna
- Nauczyciel opowiada, w jaki sposób władcy rządzili swoimi państwami we wczesnym średniowieczu. Omawia zasadę, według której władca posiadał na własność cały kraj, co dawało mu kontrolę nad wszystkimi ziemiami. Następnie wyjaśnia, z jakiego powodu królowie lub książęta zaczęli przekazywać część swoich posiadłości rycerzom, duchownym czy dworzanom.
- Prowadzący zajęcia tłumaczy uczniom termin „senior”, „wasal” i „lenno”. Wyjaśnia także, dlaczego społeczeństwo seniorów i wasali nazywamy społeczeństwem feudalnym. Wskazana osoba odpowiada na pytanie: „Kogo współcześnie określamy mianem seniora?”.
- Po obejrzeniu filmu „Hołd lenny”, uczniowie opisują, jak wyglądała uroczystość hołdu lennego. Nauczyciel podkreśla znaczenie otrzymanych przez wasala symboli nadania lenna.
- Na podstawie interaktywnego schematu „Drabina feudalna” uczniowie zapoznają się z systemem zależności między poszczególnymi seniorami i wasalami w średniowieczu. Charakteryzują również grupy społeczne znajdujące się na określonychstopniach drabiny feudalnej.
- Uczniowie otrzymują od nauczyciela karty pracy „System feudalny” i uzupełniają mapę myśli dotyczącą społeczeństwa stanowego w średniowieczu. Na schematach umieszczają najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych stanów, związane z ich prawami i obowiązkami. Podczas realizacji zadania korzystają z informacji zawartych pod ilustracjami i w tekście „Społeczeństwo stanowe w średniowieczu” ze s. 134 podręcznika. Po wykonaniu zadania wskazani uczniowie zapisują swoje propozycje w odpowiednich miejscach mapy myśli narysowanej na tablicy.
- Informacje zebrane za pomocą mapy myśli stanowią punkt wyjścia do dyskusji na temat oceny systemu feudalnego w średniowieczu. Nauczyciel wyjaśnia, z czego wynikały nierówności występujące pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi. Uczniowie wyrażają swoje opinie na temat podziałów społecznych w średniowieczu. Po wysłuchaniu wszystkich wypowiedzi prowadzący zajęcia dokonuje ich podsumowania.
- Cała klasa czyta tekst „Współczesne społeczeństwo” na s. 135 podręcznika. Chętna osoba udziela odpowiedzi na pytanie: „Jak przez wieki zmieniła się pozycja społeczna ludzi uprawiających ziemię?”.
Faza podsumowująca
Chętni uczniowie
wykonują przy tablicy ćwiczenie interaktywne "Podsumowanie tematu "ze
s. 135 multibook. Następnie nauczyciel sprawdza rozwiązanie zadania (w opcji
sprawdź), wraz z uczniami poprawia ewentualne błędy i tłumaczy niejasności,
wskazane osoby wypowiadają się na temat tych zagadnień.
Edward Jagielski
…………………………………………………………………
3.
CHEMIA klasa 8
Edward Mitek 31.05.2021
r.
Temat lekcji: Poznajemy sacharydy.
Cele lekcji:
- zapoznanie uczniów z węglowodanami i ich podziałem
- zapoznanie z właściwościami i występowaniem oraz zastosowaniem glukozy i fruktozy.
- pokazanie
możliwości wykorzystania w czasie lekcji monitora
Wiadomość niezbędne do zrozumienia nowej lekcji:
- znajomość symboli chemicznych
- umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji
- określanie właściwości fizycznych substancji
- znajomość pojęć, pierwiastek, atom, wzór sumaryczny i strukturalny
Formy metody nauczania:
- pogadanka
- forma doświadczalna
- film o produkcji cukru
Wiadomości i umiejętności, które uczeń powinien nabyć w czasie lekcji:
- podać podział cukrów, oraz kryteria ich podziału
- podać ogólny wzór cukrów
- podać pierwiastki, których atomy tworzą cukry
- podać jak wygląda struktura cząsteczki glukozy i fruktozy
- podać, jakie grupy funkcyjne występują we wszystkich cząsteczkach cukrów
- podać właściwości glukozy i fruktozy
Środki dydaktyczne
- odczynniki: glukoza, woda destylowana, zlewka, generator prądu z obwodem
elektrycznym
- tablice graficzne: „podział węglowodanów i przedstawiciele”
- zrzut ekranu przedstawiający pierścień glukozy i fruktozy
- podręcznik
Przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne
2. Wprowadzenie do nowej lekcji i sformułowanie tematu
- Przedstawienie podziału cukrów, oraz
wyjaśnienie kryteriów podziału
- Wyjaśnienie nazwy węglowodany oraz
wprowadzenie wzoru ogólnego cukrów
- Omówienie właściwości glukozy,
badanie odczynu oraz sprawdzenie czy jest elektrolitem
- Przedstawienie struktury cukrów na
podstawie glukozy i fruktozy
- Występowanie glukozy i fruktozy w
przyrodzie
3. Z czym kojarzy się wam nazwa cukry? Nazwa cukier kojarzy się nam z
substancją słodką, którą słodzimy herbatę. Substancja, którą używamy do
słodzenia jest tylko jedną ze związków zaliczanych do cukrów. Są cukry, które
nie posiadają słodkiego smaku. Do cukrów zaliczamy również skrobie i celulozę. Na
dzisiejszej lekcji zajmiemy się najprostszymi cukrami jakim są glukoza i
fruktoza.
Na monitorze używając różnych kolorów
nauczyciel przedstawia schematycznie podział cukrów. Jakie cukry należą do cukrów prostych?
Jeden z uczniów podchodzi do monitora i
odczytuje jak podzielone są cukry. Cukry możemy podzielić na proste, dwucukry
oraz wielocukry. Kryterium podziału cukrów oparte jest na ilości reszt cukrów
prostych.
Dwucukry zawierają dwie reszty cukrów prostych, przykładem jest sacharoza
(cukier używany do słodzenia otrzymywany z buraka lub trzciny).
Cząsteczki cukrów zbudowane są z trzech atomów pierwiastków, węgla wodoru i
tlenu.
W cukrach stosunek ilości atomów wodoru do ilości atomów tlenu wynosi 2:1, co
oznacza, że liczba atomów wodoru w cząsteczce jest 2-razy większa niż atomów
tlenu. Wy spotkaliście się już wcześniej z takim związkiem, w którym występuje
taki sam stosunek. Czy wiecie o jaki związek chodzi, może ktoś zapisze go na tablicy
Tym związkiem jest woda. Uczeń zapisuje wzór wody na tablicy H2O. Jak już
zdążyliście zauważyć nazwa węglowodany pochodzi stąd, że stosunek liczby atomów
wodoru i tlenu jest taki sam jak w wodzie.
Wykonanie doświadczenia dot. właściwości glukozy. Sprawdzenie czy roztwór
glukozy zabarwia papierek uniwersalny oraz czy przewodzi prąd elektryczny?
4. Wykonanie i omówienie wyników doświadczenia. Jak myślicie gdzie w przyrodzie występuje
glukoza i fruktoza? (w wielu sokach, np. winogronowy, w owocach, miodzie
pszczelim, warzywach).
5. Krótki film o tym jak przebiega proces produkcji cukru z buraka lub trzciny.
6. Podsumowanie i sporządzenie notatki.
Co to są węglowodany?
Jaki jest wzór ogólny cukrów?
Właściwości glukozy.
Jak zbudowana jest glukoza i fruktoza?
4.
KONSPEKT ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM TIK
EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA – edukacja matematyczna, klasa II
Temat: Obliczenia zegarowe.
Cel główny: Opanowanie i utrwalenie umiejętności matematycznych. Obliczenia zegarowe. Wykorzystanie TIK.
Cele szczegółowe:
Uczeń :
-odczytuje godziny według wskazań na zegarze w systemie 12- godzinnym, 24-godzinnym;
-posługuje się pojęciami: doba, godzina, półgodziny, kwadrans, minuta, potrafi dokonać prostych obliczeń na godzinach ;
-posługuje się technologią zgodnie z przyjętymi zasadami i przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
-rozróżnia godziny poranne i popołudniowe.
-ma świadomość, że punktualność to piękna cecha człowieka.
Pomoce dydaktyczne: modele zegara, karty pracy, tablica multimedialna.
Formy pracy : zbiorowa ( z całą klasą), indywidualna.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Rozwiązanie zagadki jako wprowadzenie do tematu.
Nauczyciel wita uczniów, po czym prosi o uważne wysłuchanie zagadki.
„Wszechświat przyspiesza i się rozszerza,
A on od początku jego wiek odmierza.”
3. Film dotyczący historii zegara: https://www.youtube.com/watch?v=gESdVXEUSVs
4. Wypowiedzi dotyczące filmu :
- Do czego służy zegar?
- Dlaczego zegar jest nam bardzo potrzebny?
- Jakie znacie rodzaje zegarów?
- Czym różni się zegar elektroniczny od innych zegarów?
5. Przypomnienie pojęć: doba, godzina, półgodziny, kwadrans, minuta- wyświetlenie grafiki pomocniczej na tablicy. Wykonanie ćwiczeń interaktywnych https://wordwall.net/pl/resource/2267493/matematyka/jednostki-czasu .
6. Wskazywanie na modelach zegarów, godzin podanych przez nauczyciela- sprawdzenie poprawności wykonania zadania poprzez ustawianie zegara na tablicy interaktywnej- https://grydladzieci.edu.pl/zamyslone_wzgorze/lamiglowki/ustaw_zegar.html
7. Ćwiczenia w obliczeniach upływu czasu. https://wordwall.net/pl/resource/8656741/ile-czasu-up%C5%82yn%C4%99%C5%82o
8. Zakończenie zajęć:
- Powtórzenie najważniejszych pojęć z lekcji
- Udzielenie informacji na temat stopnia opanowania przez uczniów materiału.
- Pożegnanie. Nagrodzenie dzieci za pracę.
5.
Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej w klasie drugiej
z wykorzystaniem narzędzi TIK
Temat: Doskonalenie umiejętności układania wyrazów w kolejności alfabetycznej.
Cele:
Uczeń:
- Zna alfabet
- Rozróżnia samogłoski i spółgłoski
- Układa wyrazy w kolejności alfabetycznej
- Wie, że imiona piszemy wielką literą
- Układa zdania z wybranymi wyrazami
Pytanie kluczowe:
Czy potrzebna nam jest znajomość alfabetu?
Co by było gdybyśmy nie znali alfabetu?
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć- obejrzenie „Bajki o literkach”
https://klikankowo.jimdofree.com/edukacja-polonistyczna/2-alfabet/
3. Powtórzenie alfabetu, rozmowa o tym, czy i do czego jest nam potrzebny alfabet. Zapisanie tematu lekcji na tablicy i w zeszytach.
4. Praca w grupie - zadaniem uczniów będzie napisanie na karteczkach swoich imion i przyczepienie ich do tablicy w kolejności alfabetycznej.
5. Układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej na tablicy interaktywnej https://wordwall.net/pl/resource/14787362/polski/kolejno%c5%9b%c4%87-alfabetyczna
6. Każdy z uczniów wybiera sobie trzy wyrazy, z którymi ułoży zdania, przeczyta je na głos, a następnie zapisze w zeszycie.
7. Spółgłoski, samogłoski – zabawa. Nauczyciel wymienia różne głoski – na samogłoski dzieci wykonują skłon, na spółgłoski wyskok w górę z klaśnięciem nad głową. Następnie wykonują zadanie na tablicy interaktywnej https://pisupisu.pl/klasa2/samogloski-i-spolgloski
8. Zabawa w dokańczanie zdań (Grafitti). Czytanie i dokańczanie zdań podsumowujących zajęcia.
Alfabet jest nam potrzebny do......
Gdybym nie znał alfabetu...?
Dzięki temu, że znam literki mogę.....
6.
Scenariusz lekcji |
1.
|
Nazwa szkoły/placówki |
Szkoła Podstawowa w Długiem |
2.
|
Imię i nazwisko nauczyciela |
Władysław
Kruszewski |
3.
|
Przedmiot nauczania |
Technika |
4.
|
Klasa |
IV |
5.
|
Temat lekcji |
Pierwszeństwo przejazdu przez
skrzyżowanie - powtórzenie |
6.
|
Cel ogólny lekcji |
1. Powtórzenie o rodzajach
skrzyżowań dróg. 2. Powtórzenie zasad
pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie. |
7.
|
Cele operacyjne lekcji |
Uczeń: Zna /wie s Rodzaje skrzyżowań s Hierarchię znaków i sygnałów na
skrzyżowaniu s Co to jest pojazd uprzywilejowany i
szynowy Umie/potrafi s Wymienić zasady pierwszeństwa przejazdu
na skrzyżowaniu s Ustalić kolejność przejazdu przez
skrzyżowanie
s
|
8.
|
Przebieg lekcji (metody i aktywności |
1. Sprawdzenie obecności na zajęciach 2. Podanie tematu lekcji 3. Przypomnienie wiadomości o znakach drogowych 4. Przypomnienie podstawowych rodzajów skrzyżowań 5. Omówienie hierarchii znaków i sygnałów 6. Omówienie zasady „prawej ręki” 7. Podanie definicji pojazdu uprzywilejowanego i
szynowego 8. Ćwiczenia praktyczne uczniów na tablicy
interaktywnej w ·
skrzyżowanie
dróg równorzędnych ·
skrzyżowanie
z drogą podporządkowaną ·
skrzyżowanie
z ruchem okrężnym ·
skrzyżowanie
z sygnalizacją świetlną ·
skrzyżowanie
o ruchu kierowanym przez policjanta
z wykorzystaniem
prezentacji interaktywnych na stronach
|
9.
|
Materiały i pomoce dydaktyczne (z zakresu
wykorzystania TIK) |
Podręcznik, zeszyt przedmiotowy,
monitor interaktywny, komputer |
10.
|
Ocena wpływu stosowania TIK na zaangażowanie
uczniów w proces uczenia się. |
Ćwiczenia z tablicą interaktywną:
|
7.
Scenariusz lekcji |
1.
|
Nazwa szkoły/placówki |
Szkoła Podstawowa w Długiem |
2.
|
Imię i nazwisko nauczyciela |
Władysław
Kruszewski |
3.
|
Przedmiot nauczania |
Informatyka |
4.
|
Klasa |
V |
5.
|
Temat lekcji |
Tworzenie i formatowanie tabeli
w edytorze tekstu |
6.
|
Cel ogólny lekcji |
Nabycie umiejętności tworzenia
i formatowania tabeli;. |
7.
|
Cele operacyjne lekcji |
Uczeń: doskonali: ·
zasady tworzenia tabeli; ·
sposoby formatowania tekstu w
programie Word; ·
umiejętność wyrównania tekstu; nabywa: ·
umiejętność sprawnego
poruszania się między komórkami tabeli; ·
umiejętność zaznaczania
komórki, wiersza i kolumny; ·
umiejętność dodawania i
usuwania wierszy i kolumn w tabeli; ·
umiejętność scalania komórki; ·
umiejętność obramowania i
formatowania tabeli; ·
umiejętność wyrównania tekstu w
komórce; umie: •
ustalić budowę tabeli; •
wstawić tabelę do dokumentu; •
zaznaczyć fragmenty tabeli; •
wstawić do tabeli nowy wierszy
i kolumnę, usunąć wiersz i kolumnę; •
sformatować tabelę poprzez
obramowanie i cieniowanie; • zapisać utworzoną tabelę na dysku twardym; •
zapisać utworzoną tabelę na
dysku twardym; |
8.
|
Przebieg lekcji (metody i aktywności |
Powitanie,
sprawdzenie obecności, wpisanie do dziennika lekcyjnego tematu zajęć. Wprowadzenie do tematu: Przypomnienie poznanych
wcześniej informacji: kolumny- komórki leżące w jednej linii pionowej; wiersze- komórki leżące w jednej
linii poziomej; komórka- pole na
przecięciu wiersza i kolumny. Podanie
tematu lekcji i omówienie celów: Temat: Tworzenie i formatowanie tabeli w edytorze
tekstu. Objaśnienie
uczniom sposobu tworzenia tabeli: Ø Tabelę tworzymy, korzystając
z opcji menu Tabela- Wstaw –Tabela w
oknie dialogowym ustalamy w określonych polach liczbę kolumn i liczbę
wierszy, możemy też zmienić standardową szerokość kolumn i kliknąć przycisk Schemat
tworzenia tabeli: a)
Otwieramy menu Tabela/Wstaw/Tabela… b)
Wprowadzamy liczbę potrzebnych kolumn i wierszy
np.: 2 kolumny i 5wierszy. c)
Zmieniamy format tabeli: Ø uaktywnij pasek narzędziowy Tabele i krawędzie (menu Widok/Paski narzędzi/Tabele i krawędzie); Ø używając przycisków w pasku
narzędziowym Tabele i krawędzie można zmienić: a) Zaznaczamy tabelę klikając przed tabelą lewym przyciskiem
myszki i przeciągając. b) Odznaczamy tabelę, klękając lewym przyciskiem myszy poza
obszarem tabeli. c) Jeśli chcemy zaznaczyć tylko jeden wiersz to klikamy przed
wierszem, gdy pojawi się biała strzałka. d) W tabeli możemy dodawać kolumny i wiersze zaznaczając
odpowiednio wiersz lub kolumnę. Jeśli chcemy dodać wiersz to:
zaznaczamy wiersz w tabeli klikamy prawym klawiszem myszki i wybieramy z menu
wstaw wiersze. Jeśli chcemy wstawić kolumnę to
zaznaczamy kolumnę klikamy prawym klawiszem myszy wybieramy z menu wstaw
kolumny. e) W tabeli możemy usuwać komórki i wiersze zaznaczając
odpowiednio wiersz lub kolumnę. Jeśli chcemy usunąć wiersz to:
zaznaczamy wiersz w tabeli klikamy prawym klawiszem myszki i wybieramy z menu
usuń wiersze. Jeśli chcemy usunąć kolumnę to
zaznaczamy kolumnę klikamy prawym klawiszem myszy wybieramy z menu usuń
kolumny. f) Jeśli do tabeli wpisujemy dane, które nie mieszczą się w
komórce to możemy dopasować jej zawartość poprzez dwukrotne kliknięcie lewym
przyciskiem myszy na linie. g) Po tabeli możemy przemieszczać się za pomocą strzałek lub
klawisza Tab kiedy użyjemy klawisza Tab w ostatniej komórce utworzy nam się
kolejny wiersz. h) Wiersze możemy też dodawać klikając za wierszem na klawisz
ENTER. |
9.
|
Przebieg lekcji - zadania |
Zadanie 1 Tabela 1 Uczniowie tworzą tabelę
składającą się z 2 wierszy i 3 kolumn. Tabela ma 6 komórek. Tabela 2 Uczniowie tworzą tabelę
składającą się z 4 wierszy i 6 kolumn. Tabela ma 24 komórki. W Tabeli 2
uczniowie mają za zadanie: • wpisać swoje imię w drugiej kolumnie w trzecim wierszu, • komórkę w czwartej kolumnie i w drugim wierszu zamalować
na kolor czerwony, • zamalować na zielono 4 wiersz tabeli, • do tabeli dostaw dwa wiersze i jedną kolumnę, • zmienić obramowanie tabeli na kolor niebieski. Zadanie 2 W szkole jest organizowana
wycieczka. Otrzymałeś zadanie
przygotowania dla Dyrektora szkoły informacji o wyjeździe. Przygotuj
następującą tabelę: utwórz tabelę składającą się z 8 kolumn i 9 wierszy.
Zadaniem uczniów jest sformatować tabelkę. Uczniowie korzystają z
zaznaczania komórek i scalania ich. Jeśli chcą dopasować szerokość
tabeli do tekstu to muszą najechać na linię łączącą kolumny i kliknąć
dwukrotnie lewym przyciskiem myszy wtedy komórki się dopasują. Kolorują tabelkę – na dowolny
kolor zmieniają krawędzie tabeli i kolory komórek. Wstawiają w tabelce
dodatkowe wiersze. Część podsumowująca: Sprawdzenie wykonanej pracy. Ocena pracy
uczniów. |
10.
|
Materiały i pomoce dydaktyczne (z zakresu
wykorzystania TIK) |
Podręcznik, zeszyt przedmiotowy,
monitor interaktywny, komputer |
11.
|
Ocena wpływu stosowania TIK na zaangażowanie
uczniów w proces uczenia się. |
Ćwiczenia z tablicą interaktywną:
|
8.
KONSPEKT
LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV
ROK
SZKOLNY 2020/2021
1. Klasa: IV
2. Dział: Ułamki
dziesiętne
3. Temat: Zamiana
ułamków
4. Wymagania:
a)
Podstawowe
Uczeń:
·
opisuje część danej całości za pomocą
ułamka;
·
przedstawia ułamki niewłaściwe w postaci
liczby mieszanej i odwrotnie;
·
zapisuje ułamek dziesiętny skończony w
postaci ułamka zwykłego;
·
zamienia ułamki zwykłe o mianownikach
będących dzielnikami liczb 10, 100, 1000 itd. na ułamki dziesiętne skończone
dowolną metodą;
b)
Ponadpodstawowe
Uczeń:
- doskonali umiejętności zapisywania
ułamka zwykłego o mianowniku 10,100,100,1000…w postaci ułamka dziesiętnego
- doskonali umiejętności zapisywania i
odczytywania ułamków dziesiętnych
- doskonali umiejętności zamiany ułamka
dziesiętnego skończonego na ułamek zwykły nieskracalny
5. Formy pracy
Indywidualna
6. Metody pracy
·
praca z tablicą interaktywną – ćwiczenia
praktyczne
·
praca indywidualna
7. Środki dydaktyczne
Podręcznik, tablica interaktywna
8. Przebieg lekcji:
a)
Faza przygotowawcza
Wprowadza
uczniów w treści nowego tematu lekcji. Sformułowanie celu lekcji.
b)
Faza realizacyjna
Ø Nauczyciel
wyjaśnia jak zamieniamy ułamki dziesiętne na ułamki zwykłe lub liczby mieszane?
– wykorzystanie tablicy interaktywnej.
Ø Nauczyciel
zapisuje na tablicy interaktywnej wybrane ułamki dziesiętne, następnie każdy uczeń:
– głośno odczytuje ułamek dziesiętny,
– zapisuje go na tablicy interaktywnej w
postaci ułamka zwykłego lub liczby mieszanej,
– odczytuje zapisany ułamek lub liczbę
mieszaną, wskazując licznik i mianownik.
Ø W
zależności od tempa pracy klasy rozwiązywanie zadań z podręcznika z
wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
c)
Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje lekcję utrwalając nowo
poznane pojęcia.
9.
KONSPEKT
LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VII
ROK
SZKOLNY 2020/2021
1. Klasa:
VII
2. Dział:
Układ współrzędnych
3. Temat:
Punkty w układzie współrzędnych
4. Wymagania:
a)
Podstawowe
Uczeń:
•
rysuje prostokątny układ współrzędnych;
•
odczytuje współrzędne punktów zaznaczonych w układzie współrzędnych;
•
zaznacza punkty w układzie współrzędnych.
b)
Ponadpodstawowe
Uczeń:
•
rysuje w układzie współrzędnych figury o podanych współrzędnych wierzchołków.
5. Formy pracy
Indywidualna, grupowa.
6. Metody pracy
Praca
z podręcznikiem. Wykonanie ćwiczeń na tablicy interaktywnej.
7. Środki dydaktyczne
Podręcznik, tablica interaktywna
8. Przebieg lekcji:
a)
Faza przygotowawcza
Wprowadza
uczniów w treści nowego tematu lekcji. Sformułowanie celu lekcji.
b)
Faza realizacyjna
Ø Wprowadzenie
pojęć związanych z prostokątnym układem współrzędnych na płaszczyźnie –
wykorzystanie tablicy interaktywnej:
−
Co to jest układ współrzędnych?
−
Jak nazywają się osie układu współrzędnych?
−
Wprowadzenie pojęcia początku układu współrzędnych.
−
Wprowadzenie definicji współrzędnych punktu na płaszczyźnie.
−
Przedstawienie sposobu odczytywania współrzędnych punktu.
−
Zapoznanie ze sposobem zaznaczania punktu o danych współrzędnych.
Ø Ćwiczenia
w odczytywaniu współrzędnych zaznaczonych punktów i zaznaczaniu punktów o
danych współrzędnych.
Przy
użyciu tablicy interaktywnej zaznaczanie i odczytywanie indywidualne przez
każdego ucznia na tablicy poszczególnych punktów na stronie MATZOO.
W
zależności od tempa pracy klasy rozwiązywanie zadań z podręcznika z
wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
c)
Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje lekcję utrwalając nowo
poznane pojęcia.
10.
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO Z WYKORZYSTANIEM NARZĘDZI
TIK
Klasa: 4
Temat: Revision.
Powtórzenie wiadomości. Cele lekcji:
– uczeń zna i prawidłowo stosuje słownictwo z zakresu: rodzina, wygląd zewnętrzny.
–
uczeń zna i prawidłowo stosuje
czasownik "have got"
w zdaniach twierdzących, przeczących i
pytających,
–
uczeń potrafi opisać
co kto ma oraz krótko
opisać wygląd zewnętrzny. Treści z podstawy
programowej:
–
Uczeń posługuje się podstawowym zasobem
środków językowych leksykalnych i gramatycznych w
zakresie tematów rodzina i człowiek (wygląd zewnętrzny) oraz czasownik "have got",
–
Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym, również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.
– Uczeń uzyskuje i
przekazuje informacje i wyjaśnienia.
– Uczeń współdziała w grupie.
– Uczeń dokonuje samosprawdzenia, autokorekty i samooceny.
Metody pracy: komunikacyjna, audiolingwalna oraz metody aktywizujące, wykorzystujące ćwiczenia z aplikacji internetowej.
Formy pracy: indywidualna, praca w parach, praca w grupach, praca z całą klasą.
Materiały,
pomoce dydaktyczne: monitor interaktywny, platforma wordwall.net, słownik
angielsko- polski online –
Diki.pl, zeszyt ćwiczeń
K. Stannett Brainy kl.4 wyd. Macmillan.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Podanie tematu
oraz celów lekcji. Uczniowie notują w zeszycie.
2. Rozgrzewka – uczniowie rozwiązują parami ćwiczenia na platformie wordwall.net:
- https://wordwall.net/pl/resource/11123684/angielski/brainy-4-unit-4-family (powtórzenie nazw członków rodziny),
- https://wordwall.net/pl/resource/9599063/angielski/brainy-4-unit-4-family (powtórzenie nazw członków
rodziny),
-
https://wordwall.net/pl/resource/9794767/angielski/brainy-4-unit-4-s-got-ve-got
(powtórzenie odmiany
czasownika have got)
-
https://wordwall.net/pl/resource/8366754/angielski/uporz%c4%85dkuj-zdania-brainy-4-
unit-4-lesson-2 (powtórzenie zasad budowania
zdań z czasownikiem have got)
-
https://wordwall.net/pl/resource/10060222/angielski/brainy-4-unit-4-hair-order
(powtórzenie kolejności przymiotników podczas opisywania włosów)
3. Uczniowie w grupach/parach rozwiązują ćwiczenia z zeszytu
ćwiczeń (str. 41) wspierając się i wyjaśniając sobie nawzajem
wątpliowści. W razie potrzeby korzystają ze słownika internetowego.
4. Nauczyciel, korzystając z oprogramowania do podręcznika, prezentuje poprawne odpowiedzi i wyjaśnia problematyczne kwestie.
5. Zakończenie – chętni uczniowie
wypowiadają się na temat tego, co było dla nich łatwe, z czym mieli trudności, jak mogą
nad tym pracować, co im się
podobało w lekcji, a co nie.
Opracowanie: Agnieszka Zgrzebska